Modlitwa na dobranoc – modlitwa wieczorna na koniec dnia

Dobrze jest zacząć dzień z modlitwą poranną i tak samo dobrze zakończyć go z modlitwą wieczorną. Dlatego też zebraliśmy dla Was modlitwy, które można zmawiać przed zaśnięciem, aby podziękować Bogu za nasze życie i otrzymane błogosławieństwo. 

Modlitwa wieczorna autorstwa Romano Guardini

Romano Guardini był niemieckim księdzem i teologiem o włoskich korzeniach, żyjącym w latach 1885-1968.

Oto jestem Panie
Dzień mój ma się ku końcowi.
Jeżeli zrobiłem dziś coś dobrego,
dziękuję Ci za to, Panie.
Jeżeli zgrzeszyłem,
Twoja miłość niech przebaczy mi
moją ciągle powtarzającą się słabość.

W tej ciszy nocnej, w której wyczuwam Ciebie,
myślę o innej nocy, o tej, która nadejdzie,
gdy oczy moje po raz ostatni ujrzą światło ziemi.
Śmierć nadejdzie tak samo, jak nadchodzi noc,
równie nieunikniona i tak jak ona głęboka.
Spraw, aby była najpiękniejszą z mych nocy.

Zasypiając dzisiejszego wieczora,
ofiaruję Ci duszę moją tak,
jakby to była godzina mej śmierci.
Ojcze, przyjmij mnie.
Spraw, aby zasypiając spokojnie,
nauczył się umierać.

Amen.

Biblia — Psalm 4, 9 – Gdy się położę, zasypiam spokojnie

KSIĘGA PIERWSZA
PSALM 4
Modlitwa i napomnienie

9 Gdy się położę, zasypiam spokojnie,
bo Ty sam jeden, Panie,
pozwalasz mi mieszkać bezpiecznie.

Modlitwa na zakończenie dnia ojca Josepha-Marie Verlinde’a

Joseph-Marie Verlinde (lub Jacques Verlinde) to duchowny katolicki urodzony w Belgii w 1947 roku.

Ojcze, pod koniec tego dnia zwracamy nasze spojrzenie ku Tobie i wyciągamy do Ciebie nasze ręce. Chcemy powiedzieć Ci modlitwę, której Jezus nauczył się od Maryi i którą odmawiały wszystkie dzieci żydowskie, zanim poszły spać, zanim zamknęły swoje oczy: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Tak Ojcze dziś wieczorem oddaję Ci cały mój dzień.

Z całego serca dziękujemy Ci za wszystkie radości, za wszystkie twarze, które widzieliśmy, za wszystkie spojrzenia, które się skrzyżowały, za wszystkie uśmiechy, które otrzymaliśmy i które daliśmy.

Dziękuję Ci, Panie, że prowadziłeś mnie i byłeś przy mnie przez cały ten dzień.

Dziękuję Ci, mój Aniele Stróżu, za to, że strzegłeś mnie dzisiaj. Dziękuję Ci, że przypomniałeś mi się od czasu do czasu i że wkładałeś modlitwę w moje serce.

Wielbię Ciebie Panie i dziękuję Ci za tę Eucharystię, w czasie której nakarmiłeś mnie Swoim Ciałem. Jak Ci dziękować za ten Kielich Zbawienia!

Tak, Ojcze, Ty jesteś dobry i mogę w Twoje ręce na nowo złożyć całe moje życie. Jakże mógłbym nie pamiętać, że w momencie śmierci, a także w momentach cierpień i największych trudności, Ty, Jezu skierowałeś ku Swojemu Ojcu właśnie słowa tej modlitwy zasypiających małych dzieci: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Ja także, Ojcze, chcę dzisiaj skierować do Ciebie słowa tej modlitwy w imieniu tych wszystkich, którzy cierpią, za tych wszystkich, którzy są na nowo krzyżowani w swoim ciele, w swojej duszy i w imieniu tych wszystkich, którzy są tak załamani, że nie mają już siły na modlitwę.

Ojcze, usłysz głos modlitwy Twojego Syna, Twojego Chrystusa, a także tych wszystkich zrozpaczonych Twoich dzieci, które wołają do Ciebie przez Jezusa. Poślij im Anioła Pocieszyciela, aby nocny odpoczynek mógł ich odnowić i aby niosąc swoje krzyże znaleźli siłę do pójścia za Tobą. 

Ojcze, chcę prosić cię także za tych wszystkich, których kocham, a także za tych, których nie kocham wystarczająco i za tych wszystkich, których jest mi bardzo trudno kochać.

Ojcze, tak jak Ty mi przebaczyłeś, tak samo ja pragnę przebaczyć tym, którzy uczynili mi coś złego, abym mógł odpocząć pojednany w Twoich ramionach.

Tak, „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. Między te dwie silne dłonie, którymi jest Syn i Duch Święty; Twoje Słowo prawdy i Twój Duch pełen miłosierdzia. Chcę odpocząć, powierzając Ci moje życie.

Czuwaj nad nami Ojcze, a kiedy jutro rano obudzimy się, niech Twoje imię pojawi się jako pierwsze na naszych ustach, niech będzie to imię Jezusa, abyśmy je uwielbiali i niech Duch Światła stale zwraca nasze spojrzenia ku Tobie.

I także dzisiaj wieczorem, ze wszystkimi naszymi braćmi w człowieczeństwie chcemy ofiarować Ci tę modlitwę, której nauczył nas Jezus, aby mogła zrealizować w naszym świecie to, co już głosi, aby przyszło Twoje Królestwo Sprawiedliwości, Prawdy i Miłości.

„Ojcze nasz, który Jesteś w Niebie… „

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *